تجهیزات پزشکی

اندوبگ لاپاراسکوپی

اندوبگ لاپاراسکوپی


بسیاری از جراحی ها امروزه به صورت لاپاراسکوپی و یا همون جراحی های غیر باز انجام می شوند.ایده این جراحی ها از جراحی آندوسکوپی نشات گرفته و به آن ها جراحی سوراخ سکه ای هم گفته می شود.این نوع جراحی از کم تهاجمی ترین جراحی هاست ولی متاسفانه فقط جراحی های شکمی و ناحیه لگن با این روش قابل درمان هستند، در بسیاری از این عمل ها از اندوبگ لاپاراسکوپی استفاده می شود و از پخش بافت های سرطانی و یا خون ریزی جلوگیری می کند.

اندوبگ لاپاراسکوپی

اندوبگ لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی و ابزار آن

در این روش بدون برش ناحیه مورد نظر و فقط و فقط با ایجاد چند سوراخ بسیار کوچک جراحی را انجام می دهند.از ویژگی های این عمل میتوان به سرعت بالای عمل و در نتیجه کاهش زمان بیهوشی،کاهش چشمگیر خونریزی،کاهش درد بعد از عمل،دوره ریکاوری و نقاهت کوتاه تر،ظاهر زیبا تر،عدم عفونت جای بخیه و یا برش و.. اشاره کرد.

واضح است که وسایل مورد نیاز برای این نوع جراحی ها یعنی جراحی های لاپاراسکوپی ،وسایلی خاص و منحصر به فرد برای این عمل هستند و با ابزار مورد نیاز برای جراحی های باز تفاوت هایی دارند.

از ابزار مورد نیاز برای عمل جراحی لاپاراسکوپی میتوان سوزن ورس،تروکار،ردیوسر،گرسپر و قیچی،استاپلر،نات پوشر،سوزن گیر،سری دوربین،اندوبگ ها و… نام برد.

اندوبگ لاپاراسکوپی

در این مقاله میخوایم درباره اندوبگ ها (endobags) و استفاده از آن ها در جراحی های لاپاراسکوپی صحبت کنیم.

اندوبگ ها مدت زیادی هست که در عمل های لاپاراسکوپی استفاده می شوند و یکی از ابزار این جراحی ها به حساب می روند.

در جراحی لاپاراسکوپی بعد از ایجاد چند سوراخ و قرار دادن ابزار لاپاراسکوپی مثل تروکار ها و دوربین جراحی مورد نظر شروع می شود.در برخی جراحی ها مثل بای پس معده حین عمل و یا بعد از عمل نیازی به خارج کردن عضو و یا بافتی از بدن نیست اما در بسیاری از جراحی ها مثل جراحی اسلیو معده،برداشتن کیسه صفرا،کیست تخمدان،جدا کردن بافت سرطانی از عضو و یا نمونه برداری از عضوی نیاز است تا بخش جدا شده مثل قسمتی از معده،کیسه صفرا،کیست و.. خارج شود.برای این منظور کیسه هایی تعبیه شده اند به نام “اندوبگ” که توسط تروکار ها و سوزن ورس یا گرسپر وارد شکم شده و عضو جدا شده را در خود جای میدهند و بعد از بسته شدن از طریق سوراخ های ایجاد شده و ابزار های استفاده شده از بدن خارج می شوند.

اهمیت استفاده از اندوبگ لاپاراسکوپی

عمده اهمیت خارج کردن بافت ها از طریق اندوبگ ها به منظور جلوگیری از ریختن ترشحات عضوها و بافت های جدا شده مثل کیسه صفرا و یا سیستکتومی مخصوصا بافت های سرطانی به داخل شکم است.ریختن هرگونه ترشح در شکم خطرناک است و باعث عفونت می شود اما ریختن ترشح از بافت های سرطانی و بد خیم صد ها برابر خطرناک تر بوده و حتی باعث وخیم تر شدن وضعیت بیمار می شود پس باید از اندوبگ های بسیار مطمئن در اندازه درست و جنس با کیفیت استفاده کرد ئ خیلی سریع اندوبگ را بسته و از بدن خارج کرد تا باعث بروز مشکلات احتمالی نشود.

برای خرید انواع تجهیزات لاپارارسکوپی اینجا کلیک کنید.

انواع اندوبگ لاپاراسکوپی

این کیسه ها متناسب با نوع عمل و اندازه عضو قطر های مختلفی دارند برای مثال برای کیسه 15 سانتی متری به یک پورت ورودی لاپاراسکوپی 12 میلی متری نیاز است.عموما تروکار وارد شده که قرار است اندوبگ در آن قرار بگیرد روی ناف و یا پایین تر از آن روی شکم قرار می گیرند.

اندوبگ ها در دو نوع خودکار و دستی تولید می شوند که نوع خودکار گرون تر از نوع دستی است.نوع خودکار بعد از ورود به شکم به صورت خودکار باز شده و پس از قرار گرفتن عضو داخل آن بسته شده و خارج می شود.

در نوع دستی جراح باید به کمک قیچی دهانه کیسه را باز نگهدارد و سپس ببندد و آن را خارج کند،عموما اندوبگ های 10 سانتی متری برای جراحان راحت بوده و به راحتی به صورت دستی آن را باز و بسته می کنند.

همین حالا برای اطلاعات بیشتر عضو صفحه اینستاگرام ما بشید.